Tv Sunuculuğu

   Medyada, zaman zaman engelli bireylerin konuştuğuna ve yine aynı yerde "Engelli bireyler medyada neden kendine yer bulamıyor?" sorusunun yöneltildiğine sık sık şahit olmuşuzdur. Bu yıllardır anlam bulamamış bir paradokstur. Bunun bir örneği de futboldan farklı bir spor branşında yer alan sporculara sorulan "Neden futbol haricinde medya bu branşlara yer vermiyor?" sorusudur. Futbolu dışlamak da, diğer sporların popülaritesini artırmayacaktır elbette.

   Döngü haline gelen bu klişeler ve medya sistemi dijital medyanın etkisiyle biraz olsun dönüşse de, aynı düzenini çoğu zaman devam ettirmiştir. Bunun değişmesi için pek adım atılmamış, sanki bu düzeni hep başkaları yönetiyormuş gibi dışa dönük eleştiri mantığıyla ilerlemiştir.

   Aktif bir sporcu olarak kazandığım başarılardan sonra medyada yer bulamamak, bu ülkenin bayrağını dalgalandıran bir sporcu olan beni üzmüştü. Başarıya ulaşma yolunda bir sporcunun göstereceği emek, fedakarlık, disiplin gibi unsurları yerine getirmiş olsam da; başarının duyurulması, insanlara anlatılması ve sporcu kimliği yönetimi konusunda da üzerime düşen bir şeyler olduğunu fark etmiştim. Dijital medyada aslında bir şekilde insanların dikkatini ve ilgisini çektiğini gördüm.

   Geleneksel medyada elimden geldiğince haberlere, röportajlara katılmaya çalıştım. Ancak engelli bireylerin neden medyada kalıcı olarak pek yer bulamadığını devamlı sorguladım. Engelli bireylerin haber sunması, dizilerde ve filmlerde oyuncu olarak yer alması bence mümkündü. Eğer engelli bireylere medyada çalışma imkanı verilmiyorsa bu ayrımcılıktır.

   Bunun için birileri adım atmalı, örnekler oluşturmalıydı ki ajitasyon ya da hassasiyet endişelerinden kurtulma yolunda bir şeyler gerçekleşsin. Bunu nasıl değiştirebilirim diye düşündüğüm bir dönemde sosyal medyadan gelen mesaj beni bambaşka bir yolculuğa soktu.

   S Sport kanalından bana ulaşan kanal yapımcısı benimle görüşmek istediğini söyledi. İlk başta klasik bir röportaj ya da haber olduğunu düşündüğüm görüşmenin devamında "Bir tv programı yapmak istiyoruz, sizinle de görüşmek istiyoruz bu konuyla ilgili." cümlesini duymak hayatımda yaşadığım en büyük şaşkınlıklardan biridir. Sanki evrene öyle güçlü bir mesaj göndermişim ki, o da benim için bunu gerçekleştirmiş. Ya da çok fazla hayal kuruyorumdur, ondandır.

   Kanalla görüşmeye gittiğimde Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran'ın, engelli bir sunucuya ekranlarında yer vermek istediğini, sosyal medyadan takip ettikleri kadarıyla benim yapabileceğimi, hatta güler yüzümle çok yakışacağımı düşündüklerini anlattılar. Bunları duymak benim için büyük bir gurur ve mutluluktu.

   Yapabilirim dedim. Bu konuda bir tecrübem yoktu ama denemek istiyordum. Tek endişem aktif bir sporcu olarak milli takım kamplarımın ve antrenman düzenimin etkilenmesiydi. Bu konuda da bana yardımcı olacaklarını, zaten bunu bilerek bana ulaştıklarını söylediler. Her şeyin bu kadar bir araya gelişi bir ilki gerçekleştirmek adına işaretti.

   Yapılacak program formatı için özgürlük sağlayan bir kanalda çalışmayı gerçekten çok istedim. Ama ben herkese hitap eden, herkesin izlediği bir programda yer almalıyım ki bu çok sıradan görünsün, ayrımcılıklar ortadan kalksın.

   Dünyanın en iyi ve en çok izlenen liglerinden, benim de hayranı olduğum Premier Lig'in Türkiye'deki yayın hakları S Sport kanalında. Premier Panorama isminde bir program yapmaya karar verdik. Haftanın golleri, özetleri, maçların özel anlarının yer aldığı ve ligin geçmişine dahi uzanan bir formatta olacaktı programım.

   Deneme çekimlerinin ardından hepimiz çok mutluyduk. Çekimler çok güzel geçmişti. Hatta daha önceden deneyimim varmış gibi çekim boyunca nasıl bu kadar sakin olduğum sorusuna "Yüzlerce insanın önünde, final sahalarında ok atmanın heyecanını yaşadığım için burada çok heyecanlanamadım." demiştim. Aslında benim için çok heyecan verici bir şeydi ama heyecanım sadece mutluluğa dönüşmüştü. Deneme çekiminin yapıldığı günün akşamında program onay almış ve yayınlanmıştı.

   2019 yılının başında başladığımız programla Türkiye'nin tekerlekli sandalyeli ilk tv sunucusu oldum. İlk bölümün ardından gerek medya çalışanlarından gerekse izleyicilerden yüzlerce güzel mesaj ve geri dönüş aldım.

   Tüm bunların gerçekleşmesinde öncü olan Sadettin Saran'a, S Sport Genel Müdürü Emre Eren'e, program yönetmeni Hasan Uslu'ya, yapımcı Elif Durgun'a, Genel Müdür Asistanı Numan Özdalga'ya ve destekleriyle yanımda olan Saran Grup ailesine teşekkürlerimle.

   Premier Panorama her Çarşamba yeni bölümüyle 23:30'da S Sport ekranlarında. Tekrar bölümleri için yayın akışını https://www.ssport.tv/yayin-akisi adresinden takip edebilirsiniz.

Kanal platform bilgileri ise şu şekilde:

Paralimpik milli okçu Yiğit Caner Aydın'ın sunumuyla Premier Panorama yeni bölümüyle Çarşamba 23:30'da S Sport'ta.